Голландська компанія Cavex займається розробкою і виробництвом альгінатів протягом ось уже більше 60 років. Десятиліттями ноу-хау орієнтуються на якість, постійне вдосконалення складу продукту, ексклюзивного використання новітньої сировини і прагнення досягнути ідеальних робочих властивостей для користувачів; це те, на що опирається  швидкозростаюче клінічне застосування біологічно доброякісних відбиткових мас Cavex.

Погляд на історію альгінатів

Поряд з гідроколлоїдами, альгінатні  відбиткові маси відносяться до еластичних відбиткових мас незмінного типу, які застосовуються найдовше в стоматологічній практиці.

Альгінати, як речовини, які можуть бути змішані з водою, завжди були винятково популярні завдяки їх відміченим гідрофільним властивостям протягом зняття відтиску у вологому середовищі порожнини рота. Їх неперевершена стійкість в змішаному стані поєднується з їх рівномірним відтворенням деталей всього інтраорального комплексу м'яких тканин та морфологічно важкодоступної структури. Це пояснює, чому альгінати стали робочим матеріалом не лише для лаборантів, відомих поціновувачів якісного відбиткового матеріалу, але й матеріалом для функціональних відбитків,  що відтворюють анатомічний комплекс всієї ротової порожнини. Клінічні переваги,  як для пацієнта так і для практикуючого лікаря,  включають в себе легкість, з якою відбитки знімаються та  виділяються. З технічної перспективи для галузі дентал, було зрозуміло з першого використання альгінатів, що ці еластичні, на водній основі відтиски можуть бути легко відлиті з використанням всіх видів стоматологічних гіпсів. До недоліків, які  раніше приписувалися альгінатам, або використанням їх відтисків відносять не надто ідеальне охоплення структурних деталей; тенденція рватися коли відтиски звільняються від основи стоматологічної конструкції; важко відновлюються в разі порушених прошарків відтиску; недостатня здатність до дезінфекції; малий час зберігання та обмежені можливості для повторного відтворення в гіпсі – цього всього вже не можна сказати про сучасні доступні альгінати.

Біологічно інертні, екологічно нешкідливі

З хімічної точки зору, затверділі альгінатні відтиски складаються зі стійкої структури альгінату кальцію, що включає альгінат натрію, альгінат калію, воду та наповнювачі. Ця суміш містить приблизно дві третини води за об’ємом. При огляді перспективи утилізації відходів, маючи справу з відтисками з  альгінатів не виникає проблеми відходів. На відміну від інших відтисків, біорозпад альгінатів – гарантований швидкий та екологічно чистий процес.

Фізичні властивості

Високоякісні альгінати, такі, як продукти, що поставляються Cavex, мають стійкість до сльозоподразнення приблизно 1,5 Н / мм, що явно перевищує критерії, встановлені стандартами ISO та  ADA (Американська стоматологічна асоціація). Відтворення деталей варіюється від 50 мкм до 5 мкм, в залежності від продукту.

Так само, як з будь-яким іншим відбитком, слід бути акуратним, щоб уникнути пошкодження  під час видалення відбитку, коли це можливо. Мається на увазі, при підборі відтискної ложки, настійно рекомендується, щоб між поверхнею зубів та відтискною ложкою забезпечувався простір не менше 5 мм. Використання неперфорованих ложок з внутрішнім замком  і подальше застосування відповідного адгезиву для ложок покращать якість відтиску з альгінату. Такі запобіжні засоби не варто опускати, особливо з ново-розробленими альгінатами, які мають термін зберігання максимально дев'ять (!) днів, без втрати стабільності розмірів. Консистенція правильно замішаної альгінатної маси з урахуванням співвідношення води до порошку може залежати від продукту та  призначення відбитку, а в'язкість від середньої до жорсткої. 

Важливо розуміти, що не тільки кількість води, але й температура використовуваної  води матиме великий вплив на консистенцію змішаної альгінатної маси. Навіть альгінат найвищої якості буде текти надміру та погано затвердівати, якщо занадто додають велику кількість води ( > 20 відсотків зазначеної кількості мілілітрів) і/або, якщо  вода дуже холодна (нижче 21 за Цельсієм). Час, необхідний для змішування порошку альгінату з водою (або вручну, або за допомогою міксера) є близько 30 секунд, що аналогічно часу, необхідного для змішування інших відбиткових мас, таких як силікони та поліефіри. При внутрішньоротовому часі затвердіння всього 60 секунд (2,5 хвилини  максимум), альгінати є особливо приємним і для пацієнтів і для фахівців-практиків.

Інші позитивні властивості для пацієнта, такі як аромат або смакові добавки та зміна кольору, яка вказує на те, що продукт був правильно замішаний, мають також стати чимось на кшталт клінічного стандарту для альгінатів. Базуючись на хімічній щільності та матеріально надійній поверхневій структурі, альгінати можуть також піддаватися необмеженому скануванню, і тому можуть бути включені без будь-яких проблем в виробничий потік стоматологічних робіт на основі CAD/CAM.

Асортимент альгінатів Cavex

Описані в цій статті альгінатні відтискні маси Cavex є частиною надзвичайно ефективного і добре продуманого асортименту продуктів, які поєднуються з додатковими агентами та засобами, для утворення цільного продукту.

•        Cavex CA37

«Золотий стандарт» в лінійці продуктів Cavex. Стабільний альгінат, доступний у двох формах  - швидкого або нормального затвердіння. Цей універсальний продукт створений на базі  досягнень найбільших виробників та розробників альгінатів у всьому світі.

•        Cavex Orthotrace

Завдяки його винятково швидкому затвердінню та стабільній консистенції, цей альгінат не тектиме в ротовій порожнині і тому в ідеалі підходить для зняття відбитків в дітей, яким проводиться ортопедична хірургія щелепи. Його приємний аромат і "холодний" червоний відтінок  також здатні  внести свій внесок у загальну привабливість цього спеціального альгінату.

•        Cavex Impressional

Завдяки винятковому поєднанню таких властивостей,  як еластичність, міцність на стиск та детальному відтворенню (до 25 мкм), цей матеріал ідеально підходить для зняття відбитків з металевих конструкцій. І точно так само, як з іншими альгінатами Cavex, з 500 грам пакету Cavex Impressional  може бути виготовлено близько 35 відбитків.

  • Cavex ColorChange

Цей матеріал - з відтворенням деталей до 25 мкм і зміною кольору системи (від бузкового до білого) - твердне в ротовій порожнині протягом 60 секунд. Будучи альгінатом швидкого затвердіння він є винятково пружним і характеризується стійкістю до утворення тріщин. Також відбитки з цього альгінату можуть зберігатися протягом не менше дев'яти днів без втрати стабільності розмірів, що робить його надійним альгінатом для випадків, коли відтиск протягом тривалого часу знаходиться в дорозі, наприклад, якщо бере участь іноземна лабораторія.

•        Cavex Cream Alginate

Це самий останній продукт в родині альгінатів Cavex. Він змішується в гладку, схожу на  вершки масу, забезпечує детальне відтворення до 5мкм; завдяки своїм технічним та фізичним властивостям дуже близький до силіконів. Цей альгінат можна сканувати, і навіть якщо він використаний як відтискний  "нормального затвердіння", матеріал затвердіває в ротовій порожнині всього 90 секунд, тим самим дотримуючись всіх основних вимог в стоматологічній практиці.

Аксесуари для всього спектру матеріалів  Cavex включають не тільки практичний змішувальний пристрій (Cavex Alginate Mixer II), але і всі інструменти, необхідні для замісу вручну, а також зручна пляшечка для вимірювання води та ванна для дезинфекції відбитків, спеціально розроблена для відбитків з альгінатів.

Універсальний діапазон застосування

Альгінатні відтискні матеріали можна широко застосовувати практично для всіх типів одноступінчатої, односторонньої процедури зняття відтисків.

• Традиційна область зняття ситуативних відтисків щелеп з повним або частковим розміщенням зубів була розширена рядом нових можливостей застосування, і це не тільки вищезгадана здатність до сканування альгінату, що сприяє підготовці відбитків для підтримки CAD/CAM – технологій.

• Високоякісні альгінати заробили відмінну репутацію, особливо як відбиткова маса для всієї галузі протезування. Це пов'язано, зокрема, з їх відмінними гідрофільними властивостями, в поєднанні з їх консистенцією: гладкою і вершковоподібною, з контрольованою високою в’язкістю, залежно від вмісту продукту та води в замішаній альгінатній  масі. Важко перевершити алгінати, коли маємо справу з надзвичайно складною і дуже індивідуальною, як функціонально так і анатомічно, ситуацією. Це відбувається тому, що матеріал є стабільним, поки робиться відбиток найдрібніших деталей уздовж природних рухів слизової оболонки порожнини рота і м'язової структури ротової порожнини.

Тому не дивно, що (За даними дослідження, проведеного автором) близько 15% відтисків, зроблених на північному-заході Німеччини, стоматологічні лабораторії, з якими працює близько 250 стоматологічних клінік, є аналоговими, тобто традиційно/зазвичай отримують альгінатні відтиски. Відтиски з альгінату також ідеально підходить для застосування на зубних протезах, включно при лікуванні ясен. В даному контексті ми звертаємося до випробуваного методу попередньої діагностики  підготовлених під протезування зубів (коронки, мости, часткові коронки та інлаї). Ця техніка, яка може бути застосована безпосередньо в процесі лікування, в подальшому може бути вдосконалена шляхом введенням альгінату, наприклад, з силіконовою масою, тим самим даючи доступну робочу модель для виробництва інлаїв чи часткових коронок. Слід визнати, що цей метод в даний час використовується, до речі, не тільки в Німеччині, але і в багатьох інших країнах, він є  складовою частиною стандартної програми консервативної стоматологічної допомоги при виготовленні реставрації поза  порожниною рота.

Майбутнє альгінатів

Альгінати високої якості,  які доступні на ринку, в даний час демонструють властивості, що роблять їх серйозними конкурентами силіконовим та поліефірним відтискним масам, як для клінічного застосування в стоматологічній практиці так і в робочому процесі стоматологічних лабораторій, і більше того, біологічна та екологічна дружелюбність альгінатів не має собі рівних. І останнє, але не найменш важливе: співвідношення ціна/якість за відбиток не можна порівняти з будь-яким іншим поточним відбитковим матеріалом . Загалом, є багато причин, щоб гарантувати збільшення популярності цього матеріалу, яка зростає протягом тривалого часу.